WP Ważny temat Partner edycji
WP Ważny temat Partner edycji Zadar

Sprawdź online, zweryfikuj offline. 4 powody, by odwiedzić region Zadaru

Partner edycji Zadar
Wspaniałe zabytki jeszcze z czasów rzymskich, najpiękniejsze plaże i najzdrowsza kuchnia świata – region Zadaru ma wiele do zaoferowania. Nie wierzycie? Sprawdźcie, czego możecie się spodziewać i już dziś zaplanujcie pobyt w jednym z urokliwych miasteczek i kurortów tego regionu.

Region Zadaru (chorwacka Dalmacja) rozciąga się w centrum wschodniego Adriatyku i otoczony jest niezwykle bogatą oraz różnorodną przyrodą. Co więcej, Żupania Zadarska zajmuje aż jedną piątą chorwackiej linii brzegowej, co czyni ją najbardziej rozwiniętym wybrzeżem tej części świata.

Dlaczego warto tam spędzić najbliższy urlop? Oto pięć powodów, które sprawią, że zechcecie ruszyć do Zadaru. Lista jest oczywiście otwarta, a kolejne punkty aż proszą się o dopisanie.

Historia i kultura. Śladami chorwackich królów

Region Zadaru to wiele niezwykle interesujących miast. Najstarszym chorwackim miastem królewskim i miejscem narodzin chorwackiej państwowości jest Nin. W tutejszym kościele św. Mikołaja (koniec XI wieku) koronowano siedmiu chorwackich królów. Od czasów rzymskich w Ninie wydobywano sól, a więcej na ten temat można się dowiedzieć w miejscowym Muzeum Soli.

Zadar

Źródło: Zadar

Długą historię ma również Pag, niewielkie miasteczko na wyspie o tej samej nazwie i typowa średniowieczna osada zbudowana w XV wieku według projektu Jana Dalmatyńczyka. Tu także ważną rolę w życiu miejscowej ludności odgrywa sól. Produkcja wykorzystująca naturalne odparowywanie wody morskiej rozpoczęła się przed tysiącem lat. W miejscowym muzeum można poznać historię warzelni, która do dziś jest największym zakładem produkcyjnym w całej Chorwacji.

Warto też odwiedzić średniowieczny Novigrad oraz tamtejszą twierdzę. I wyspę Uglian z twierdzą św. Mihovila zbudowaną przez Wenecjan w XII wieku i mierzącą 265 metrów.

Z kolei na terenie wsi Podgrađe, niedaleko Benkovaca, znajduje się Asseria, jedna z najważniejszych liburnijskich, a następnie rzymskich osad w północnej Dalmacji.

Tradycja. Klapa i koronka z Pagu

Spacerując uliczkami zadarskich miast na pewno nie raz usłyszymy klapę. To tradycyjny chorwacki styl śpiewania, wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Kilku (od pięciu do ośmiu) śpiewaków, ubranych w pasujące do siebie stroje i ustawionych w półkolu, wokalizuje acapella. Teksty utworów opowiadają o życiu i miłości.

Koronki z Pagu fascynują od wieków. Co ciekawe, tylko kilka kobiet trudni się tym, zapoczątkowanym w XVI wieku przez siostry benedyktynki z klasztoru św. Marii i przekazywanym z pokolenia na pokolenie, rzemiosłem.

Coś na ząb? Šokol to tradycyjna kiełbasa z najwyższej jakości wieprzowiny z dodatkiem soli i przypraw. Swój charakterystyczny smak zawdzięcza burze, wiatrowi wiejącemu z północy. W lipcu (w tym roku 18 lipca) w Ninie odbywa się Ninski Festiwal Šokola.

Kuchnia. Wino, oliwa z oliwek i tuńczyk

Świeże ryby i owoce morza, domowe potrawy, wielogodzinne spotkania przy kawie i regionalne wina, które uprawia się tu od ponad 3000 lat – tak wygląda zadarskie menu. Najzdrowsza kuchnia świata, wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wśród ryb prym wiedzie tuńczyk. Warto też sięgnąć po doradę, labraksa, piotrosza lub kielca, ale też sardynki, makrele czy anchois z grilla oraz białe ryby gotowane w osolonej wodzie i oliwie z oliwek. Smakosze docenią również risotto z czarną mątwą, novigradskie małże na buzarze, smażone niebieskie rybki, adriatyckie kalmary oraz ośmiornicę pod peką.

Nie wiecie, na którą rybę się zdecydować? Sięgnijcie po brudet, potrawę z kilku rodzajów ryb, przygotowywaną na setki sposobów. Najsłynniejszy kaljski brudet gotuje się wyłącznie z kongera i ziemniaków oraz na otwartym ogniu.

Przez cały rok na każdym stole w Dalmacji gości wino oraz oliwa z oliwek. Szczególnie cenione i doceniane na prestiżowych festiwalach świata są wina czerwone: Zinfandel, Merlot i Cabernet. Z kolei piękne gaje oliwne znajdziemy na wyspie Ugljan.

Natomiast wyspa Pag, a zwłaszcza miasto Kolan słyną z ręcznie robionego sera, a miejscowe mleko owcze uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie. Warto wybrać się na wycieczkę do serowni Gligora i spróbować lokalnych przysmaków.

Deser? Oczywiście słynne baškotini, słodkie tosty, przygotowane według specjalnego przepisu sióstr benedyktynek z wyspy Pag, produkowane od ponad 300 lat.

Autor: Nikola Matic

Źródło: materiały partnera

Natura. Najpiękniejsze plaże i górskie szlaki

Nin słynie z kameralnych zatoczek oraz piaszczystych plaż. Jedną z najpiękniejszych w całej Chorwacji i jedną z najpiękniejszych na świecie (według American Travel Channel) jest Kraljičina. Płytka, ciepła woda oraz liczne wydmy tworzą szczególnie przyjazne warunki dla rodzin z dziećmi.

Wiele pięknych zatok i malowniczych plaż, m.in. w Kolan i Povljanie, można też znaleźć na wyspie Pag. Z kolei jej północna część przypomina Księżyc. Niesamowity krajobraz ukształtowały wiatry bury, które zimą wieją od strony gór Velebit.

Naturalny klejnot regionu i jedna z najpiękniejszych zatok na świecie to Sakarun na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Dugi Otok. Roztacza się stąd widok na otwarte wody Adriatyku. Znajdziemy tu biały piasek, turkusowe morze i sosny, w których cieniu możemy się skryć.

Zmęczeni plażowaniem? Wybierzcie się w góry. Park Narodowy Paklenica to ponad 150 km szlaków górskich, dwa szczyty o wysokości ponad 1750 m i przepiękne kaniony Velika oraz Mala Paklenica, głęboko wcięte we wzgórza Velebitu.

Mala Paklenica

Źródło: Adobe Stock

Interesującym miejscem jest także słone jezioro Mir w Parku Krajobrazowym Telašćica. Znajduje się tam także pionowa ściana skał, które osiągają nawet 161 metrów wysokości.

Zaintrygowani? Więcej inspiracji możecie poszukać na stronie https://www.zadar.hr/pl.

Artykuł sponsorowany