WP Ważny temat Partner edycji
WP Ważny temat Partner edycji Zadar

Największa marina Chorwacji. 5 powodów, by żeglować w rejonie Zadaru

Partner edycji Zadar
Można serfować w internecie, ale o ile przyjemniej jest żeglować po Adriatyku… Szukasz krystalicznie czystego wybrzeża, urokliwych zatoczek ze szmaragdową wodą, pięknych wysp i raf? Dobrze trafiłeś! Region Zadaru oferuje jedną z najbardziej rozwiniętych linii brzegowych w Europie.

Zamknij oczy i wyobraź sobie wiatr we włosach, ciepłe promienie słońca na skórze oraz dźwięk fal odbijających się od rozkołysanej łodzi. Dołóż do tego kilometry pięknych plaż nad Morzem Adriatyckim oraz trzysta wysp i wysepek, w tym wiele niezamieszkanych, a także liczne zatoki i rafy, które można odkrywać w nieskończoność.

Nie masz odpowiedniego sprzętu? Bez obaw! Miejscowe mariny wypożyczają żaglówki, łodzie motorowe, katamarany i niewielkie łódki. Możesz też się podszkolić i skorzystać z oferty szkółek żeglarskich lub – po prostu – wsiąść na prom.

Dlaczego warto zaplanować odkrywanie regionu Zadaru z perspektywy morza? Oto kilka powodów.

1. Odetchnij od zgiełku

Jednodniowe wypady w głąb Adriatyku (także te zorganizowane), to doskonała okazja, by poznać tutejsze wyspy, m.in. Dugi Otok, Ugljan, Pašman, Silbę, Molat, Olib, Premudę oraz Iž. Nabierając wiatru w żagle można zwiedzić internersujące zabytki i spróbować lokalnej kuchni.

Na początek dziób łodzi warto skierować w stronę parku przyrody Telašćica, a dokładnie w kierunku wyspy Dugi Otok. Po drodze mijamy malowniczą przełęcz Mali Ždrelac, łączącą wyspy Pašman i Ugljan. Ale do brzegu – Telašćica to piękna zatoka, która obejmuje sześć urokliwych wysepek i dodatkowo jest otoczona trzynastoma innymi. Wszystkie pokrywa bujna roślinność i wiecznie zielone lasy. Na miejscu żeglarzy wita 200-metrowy klif. Warto zejść z pokładu i ruszyć na spacer do słynnego jeziora Mir. Z pobliskich skał rozciąga się wspaniały widok na otwarte morze.

Nieco głębiej w zadarskim archipelagu znajduje się Silba, jedna z najmniejszych (15 km kw.) zamieszkanych wysp i jedna z nielicznych bez samochodów. Można się tu dostać nie tylko łodzią, ale też promem. Na miejscu czekają piaszczyste i żwirowe plaże, liczne kawiarnie oraz restauracje.

Z Silby można też wyruszyć na Olib, kolejną wyspę bez samochodów, gdzie koniecznie trzeba spróbować miejscowych serów, win i oliwy z oliwek.

I na Molat, wyspę zamieszkiwaną od VII wieku, ważny port za panowania Wenecji. Dziś Molat kusi przede wszystkim zacisznymi zatoczkami i plażami oraz zapachem kawy na placu Trzno. Warto też odwiedzić tutejszą bibliotekę. Z Zadaru na Molat kursuje prom.

Żeglowanie chorwacja

Źródło: Adobe Stock

2. Odkryj najpiękniejsze zakątki

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pływanie wokół porośniętych sosnami wysepek z dziewiczymi zatokami czy będziesz chciał przyjrzeć się bliżej wchodzącym głęboko w ląd skałom i nierównym powierzchniom skalistych wysepek, czeka cię mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Jak wygląda dobry plan? Przepłyń kanał zadarski, okrąż perły przyrody, jak Galešnjak i zatoka Telašćica, odwiedź piaszczyste laguny wokół Ninu, odkryj rajskie zatoki Pagu i Dugiego Otoku, zatrzymaj się na plaży Sakaruna lub Kraljičina plaža oraz w pięknych portach Zadaru i Ninu.

Doskonałą bazą wypadową jest Biograd, położony w najbogatszej brzegowo części Adriatyku, na obszarze z największą liczbą wysp oraz kilkoma parkami narodowymi i przyrodniczymi. Miasto ma długą historię morską i jest jednym z najpopularniejszych miejsc żeglarskich w północnej Dalmacji. Żeglarzy przyciągają dobrze wyposażone i komfortowe przystanie, a także liczne regaty.

Biały piasek, turkusowa woda i sosny zapewniające przyjemny cień w upalne dni – to wszystko znajdziemy w Zatoce Sakurun, jednej z najpiękniejszych na świecie. Z szerokiej zatoki o głębokości 800 metrów, znajdującej się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Dugi Otok, roztacza się piękny widok na otwarte wody Adriatyku. Cisza i spokój są tu wszechobecne.

I jeszcze jedna inspiracja – Galešnjak, wyspa w kształcie serca. Bardzo mała – o powierzchni zaledwie 0,132 km kw. została odkryta przypadkowo podczas przeszukiwania zasobów Google Earth. Natychmiast trafiła na czołówki stacji CNN i BBC. Wyspę otaczają czyste kamieniste plaże, a w głębi lądu nie ma żadnych obiektów stworzonych przez człowieka. Tylko piękno dzikiej przyrody.

żeglarstwo dzieci

Źródło: Adobe Stock

3. Znajdź swoją bezpieczną przystań

Każdy żeglarz potrzebuje zawinąć do przyjaznego portu czy dobrze wyposażonej przystani. W regionie Zadaru ich nie brakuje.

Po długim dniu żeglowania wodami archipelagu i podziwiania cudów natury nie musisz się martwić o to, gdzie będziesz mógł rozprostować nogi i odwiesić kapitański kapelusz. Doskonałe miejsca na odpoczynek? Na pewno Zadar z jego piękną starówką i mnóstwem kawiarni, nazywany "chorwackim Rzymem". Co więcej, miasto szczyci się 3000 lat historii. Kolejna propozycja, to malowniczy Nin, najstarsze królewskie miasto Chorwacji, położone na wyspie i otoczone błękitną laguną. Z kolei wyspa Pag to jedna z najbardziej słonecznych na Adriatyku. Słońce świeci tu przez 2500 godzin rocznie.

Warto też rozważyć dopłynięcie do Biogradu, gdzie znajduje się marina Kornati lub Sukošan, gdzie można zacumować w D-Marin Dalmacija, największej marinie w kraju.

biograd

Źródło: Adobe Stock

4. Daj się porwać morzu wrażeń

Najbardziej rozwinięta brzegowo część Adriatyku znajduje się wzdłuż wybrzeża regionu Zadaru, a zwłaszcza w okolicy Biogradu, jednego z najwspanialszych kurortów w Chorwacji. Znajdziemy tu piękną, śródziemnomorską przyrodę, urokliwe plaże i zatoki, interesujące centrum miasta z zabytkową zabudową oraz krystalicznie czysty i ciepły Adriatyk. Biograd był dawniej miastem koronacyjnym chorwackich królów.

W okolicy znajduje się także kilka marin. Wśród nich wspomniana już Kornati, jeden z najlepszych portów jachtowych w kraju i jedno z wiodących miejsc czarterowych na wybrzeżu, oferujące setki statków, najnowocześniejsze zaplecze techniczne i szeroką gamę usług konserwacyjnych.

Marina Biograd Kornati to także największe centrum regat w północnej Dalmacji i ulubione miejsce spotkań wielu żeglarzy. To tu można posłuchać fascynujących opowieści z morza, a także nawiązać wieloletnie przyjaźnie przy doskonałym jedzeniu serwowanym w lokalnych restauracjach.

5. Posłuchaj fascynujących opowieści

Czy wiesz, że rybak z Kali (na wyspie Ugljan) zasłynął na całym świecie dzięki wynalezieniu tunary, specjalnego rodzaju sieci rybackiej? Szczegóły tej historii można poznać, biorąc udział zawodach wioślarskich czy pokazach umiejętności rybackich organizowanych w Kali.

Sali, róg wykorzystywany niegdyś do sygnalizacji podczas połowów, w pewnym momencie zaczął być używany jako instrument muzyczny. Ośla muzyka, część niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chorwacji, to gra na różnego rodzaju bębnach, starożytnych żelaznych naczyniach wypełnionych kamieniami oraz rogach. Saljski užanci, to święto na Dugim Otoku, impreza będąca połączeniem muzyki na żywo, dobrego jedzenia i jeszcze lepszej zabawy. Ośla muzyka krąży po ulicach, a na drugi dzień o godz. 10 rozbrzmiewa Budnica, która potrafi wyrwać z łóżka nawet największych śpiochów.

Będąc na Dugim Otoku warto odwiedzić imponującą latarnię morską, zwaną Punta Bjanka, znajdującą się w pobliżu miejscowości Veli Rat, uważaną za najwyższą na Adriatyku. Zbudowana w 1849 roku ma 42 metry wysokości i zasięg światła na 22 mile morskie. Niezwykły kolor swojej fasady – jak głoszą miejscowe podania – budowla zawdzięcza 100 tys. zużytych żółtek. W latarni można przenocować.

Z kolei największą atrakcją wyspy Silba jest Toreta. Wieżę z zewnętrznymi spiralnymi schodami w XIX wieku zbudował kapitan Peter Marinić na pamiątkę ukochanej, za którą bardzo tęsknił.

Gotowi do rozwinięcia żagli na wodach Zadaru? Pomyślnych wiatrów, słońca i stopy wody pod kilem!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Artykuł sponsorowany